AİLE İÇİ İLETİŞİM

AİLE İÇİ İLETİŞİM

Her zaman söylenen bir söz vardır, ‘Eğitim ailede başlar’.

Sevgili Anne Babalar,

Her zaman söylenen bir söz vardır, ‘Eğitim ailede başlar’.

Her aile başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Bunun için aile tüm özverisini kullanır. Ancak, atlanan bir konu vardır ki oda çocukta sağlıklı bir kişilik eğitimi için neler yapılacağıdır. Hayatta her şey başarı değildir. Önemli olan çocuğun içinde bulunduğu durumu nasıl atlattığı, nasıl bir kimlik kazanacağıdır.

Çocuk aileyi yansıtır. Aile içinde bulunan bireylerin çocuğun kişiliğinin şekillenmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Yani aile iletişim becerilerini uygun bir şekilde kullanmazsa çocukta iletişim becerilerini olması gerektiği gibi kullanamaz. Bu nedenlerden dolayı da çocuk aile ve sosyal çevre ile sürekli çatışma içine girer.

O halde ‘’Aile nasıl bir eğitim verecek? Ve çocukta nasıl sağlıklı bir kişilik oturacak?’’

Her anne baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Çocuğuna iyi niyetle yaklaşmaya çalışır, ama anne baba yanlış yöntemler kullanabilir. Bunun içinde aileler çocuğun eğitimi için kendilerinin eğitmeli, öğretmenler ile işbirliği içerisinde çocuğun kişilik gelişimi için en doğru yöntemleri uygulamaya çalışmalıdır.

Her şeyden önemlisi çocuklarınızı ayrı birer birey olarak görüp onların kişiliklerine, bağımsızlıklarına saygı duymaktır. Çocuğu tanımada ve anlamada en büyü ardım aslında kitaplar değil çocuk ve anne baba arasındaki köprüdür. Yani ETKİLİ İLETİŞİM. Etkili iletişim çocuğunuzla aranızdaki o köprüyü kurup ona ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.